Rodzaje pelletu - który jest najlepszy?

Rodzaje pelletu - który jest najlepszy?

Koszty ogrzewania, ograniczona dostępność węgla i jego negatywny wpływ na środowisko powodują, że coraz więcej osób decyduje się na montaż kotła pelletowego. Mając go u siebie w domu lub budynku o innym charakterze, ogrzewamy nieruchomość przy pomocy różnego rodzaju pelletu. Pellet występuje w postaci granulek, które produkowane są ze sprasowanych odpadów pochodzenia naturalnego. Najczęściej producenci z branży drzewnej oferują pellet liściasty bądź iglasty. Na który więc się zdecydować? Jaka opcja jest najczęściej wybierana wśród użytkowników pelletu i dlaczego? Możemy od razu podpowiedzieć, że najchętniej wybierany jest pellet sosnowy, a odpowiedź na pytanie "dlaczego?" padnie w niniejszym artykule.

Czym się różni pellet liściasty od iglastego?

Te rodzaje pelletu różnią się między sobą parametrami, kolorem, zapachem i dostępnością. Uznaje się, że pellet iglasty jest bardziej kaloryczny i ma jaśniejszy kolor. Ta ostatnia cecha powoduje, że łatwo oszacować, czy dany produkt jest całkowicie czysty. Jednak pellet iglasty jest droższy, przez co właściciele kotła pelletowego często wybierają liściasty, ponieważ również jest bardzo efektywny, a przy tym tańszy. Kluczową kwestią jest jednak zakup czystego i dobrej jakości pelletu. Zanieczyszczony chemicznymi substancjami pellet może być uzyskany praktycznie z każdego typu drewna, dlatego warto kupować go u certyfikowanych producentów. Warto skorzystać choćby z usług zakładu Richd. Anders i proponowanego przez niego pelletu sosnowego.

Dlaczego częściej wybierany jest pellet sosnowy od pelletu dębowego?

Drewno dębowe jest bardzo popularne przy produkcji mebli i wyróżnia się wysoką jakością. Dlaczego więc jest rzadszym wyborem? Pellet dębowy z reguły bywa określany jako lepszy, bardziej wydajny, ale niestety jest trudny do uzyskania. Ten rodzaj drewna jest twardy, przez co trudniej go sprasować. To z kolei się przyczynia do wysokiej ceny pelletu dębowego, a więc i mniejszego popytu niż w przypadku pelletu sosnowego. Pellet sosnowy także posiada dobrą kaloryczność i jest przy tym łatwiej dostępny. Stąd większość użytkowników pelletu, decyduje się właśnie na ten produkt.

Jak rozróżnić dobry pellet?

Najwyższej wagi kwestią, która jest o wiele bardziej istotna od wykorzystania danego rodzaju drewna, jest wybór dobrej jakości pelletu sosnowego. Kupując paliwo opałowe w wiarygodnym i pewnym źródle, nie doznamy niemiłej niespodzianki. Dobry pellet łatwo rozpoznać poprzez oznakowanie jego opakowania właściwymi mu certyfikatami oraz charakterystyczny kolor i strukturę granulek. Warto zwrócić od razu uwagę na te elementy, niż dopiero podczas spalania produktu. Dobry pellet sosnowy odznacza się pięknym, sosnowym zapachem, a każda, inna woń powinna stanowić dla nas znak ostrzegawczy.

Ostatnio dodane opinie (0)
Napisz swoją opinię
Ogólna ocena producenta:

Podobne wpisy

Ocena: 5/5 (7 opinii)
Oceń producenta
pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń producenta
pierwszy
Oceń producenta
pierwszy
Oceń producenta
pierwszy