Palety a normy europejskie

Palety a normy europejskie

Osoby zajmujące się obrotem opakowaniami jakimi są palety, nie zawsze zdają sobie sprawę, że w przypadku palet drewnianych istnieją nasze krajowe oraz europejskie przepisy. Te regulacje zawarte są w kilku aktach prawnych dotyczących odpadów oraz w przepisach europejskich. Przykładem może być choćby ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach i ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
To jakie obowiązki mają przedsiębiorcy, którzy posiadają palety zależą od sklasyfikowania produktu. oraz od tego, jakie techniki magazynowe stosują. Natomiast inne wymogi ustawowe mogą odnosić się tylko do obrotu paletami lub też postępowania z odpadami powstającymi po ich zużyciu.
Ale żeby na przedsiębiorców możne było nałożyć jakiekolwiek wymogi związane z obrotem paletami, zależy w zasadzie od zadania sobie pytania i odpowiedzi na nie, czy palety mogą być opakowaniem dla towaru.
Taka ocena może być dokonana poprzez interpretację odpowiednich przepisów. Według tego co mówi ustawa o opakowaniach i odpadach, opakowaniem jest taki produkt, który został wprowadzony do obrotu. To wyrób wykonany z jakiegokolwiek materiału, którego przeznaczeniem jest przechowywanie, ochrona, przewóz. Dalej ustawa podaje, że rodzajem opakowania są opakowania transportowe, w tym palety, służące zapobieganiu uszkodzeniom towaru w czasie transportu drogowego, kolejowego lub też inną drogą.
W takim razie, palety należy uznać jako opakowania, bo przecież w wielu przedsiębiorstwach wykorzystywane są właśnie do tych celów, które określa ustawa. Oznacza to, że zanim palety zostaną wprowadzone do obrotu firma musi spełniać wymogi jakie im są stawiane. Obecnie przedsiębiorca musi sporządzać sprawozdanie dotyczące palety.

Ostatnio dodane opinie (0)
Napisz swoją opinię
Ogólna ocena producenta:

Podobne wpisy

Oceń producenta
pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń producenta
pierwszy
Oceń producenta
pierwszy
Oceń producenta
pierwszy
Oceń producenta
pierwszy
Oceń producenta
pierwszy