Jaki materiał na nagrobki będzie najtrwalszy?

Jaki materiał na nagrobki będzie najtrwalszy?

Strata bliskiej osoby to bardzo trudne i bolesne doświadczenie. Jednak większość z nas prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z tą sytuacją. Jako najbliższa rodzina zmarłego musimy zdecydować o wyborze odpowiedniego nagrobka. To właśnie ten element stanie się ostatnią pamiątką po zmarłym i on będzie oddawał cześć jego pamięci. W celu wyboru nagrobka niezbędna jest wizyta w zakładzie kamieniarskim. Jednak aby tego dokonać musimy załatwić kilka formalności oraz podjąć szereg ważnych decyzji.

Decydując się na zakup mogiły kierujemy się zwykle dwoma czynnikami - finansami i estetyką. Rozpiętość cenowa nagrobków jest bardzo szeroka. Do najtańszych należą oczywiście jasne nagrobki krajowe lub sprowadzane z Chin. W ich przypadku ceny oscylują w granicach od 3200 do 4500 PLN. Mogiła z trwalszego - importowanego i kolorowego granitu kosztuje od 4500 do nawet 8000 PLN. Najwięcej, bo ponad 8000 PLN trzeba będzie zapłacić z nagrobek z wysokiej jakości, ciemnego granitu. W przypadku nagrobków wykonywanych według indywidualnego zamówienia, cena może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu PLN.

Wybierając estetyczny nagrobek, chcemy by był to wyrób długowieczny, który przez długie lata zachowa swój świetny wygląd. Aby tak rzeczywiście było, pomnik powinien zostać wykonany z odpowiednio trwałego materiału. W Polsce nagrobki wykonuje się z różnych kamieni, ale tak naprawdę nie wszystkie z nich są naprawdę solidne i trwałe. Tak jest zwłaszcza w przypadku marmuru, który nie sprawdza się za dobrze w naszym klimacie. Marmur nie lubi wilgoci i mrozu, bo z ich powodu kamień szybko ulega erozji. Mimo iż kamień ten pięknie się prezentuje, nagrobek z niego wykonany raczej nie będzie dobrą inwestycją. Na cmentarzach znajdziemy także wiele nagrobków wykonanych z piaskowca. To również dość solidny kamień, ale wymaga specjalistycznej i niejednokrotnie czasochłonnej pielęgnacji. W Polsce najlepiej sprawdzą się nagrobki wykonane z granitu. Nie ma tu znaczenia skąd pochodzi surowiec - trwałość każdej jego odmiany jest porównywalna.

Trzeba mieć na uwadze, że kamień jest tworem naturalnym i ulga oddziaływaniu zmiennych warunków atmosferycznych. W naprawdę upalne dni temperatura nagrobka może wzrosnąć do nawet 70 stopni. W sytuacji, gdy nagle spada deszcz i dochodzi do dynamicznej zmiany temperatury, kamień zawsze może ulec pęknięciu. Wówczas przysługuje prawo do reklamacji w zakładzie kamieniarskim.

Podsumowując - jednym z najlepszych kamieni na nagrobek jest granit. Kamień ten dobrze zachowuje się w naszym klimacie i występuje w wielu pięknych odcieniach. Dlatego też jeśli zależy Ci na estetycznym oraz solidnym nagrobku, sprawdź, jakie możliwości daje granit. Dzięki niemu z pewnością uda Ci się wybrać odpowiedni nagrobek, upamiętniający postać Twojej bliskiej osoby.

Ostatnio dodane opinie (0)
Napisz swoją opinię
Ogólna ocena producenta:

Podobne wpisy

Oceń producenta
pierwszy
Oceń producenta
pierwszy
Oceń producenta
pierwszy
Ocena: 5/5 (7 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Oceń producenta
pierwszy